Наслов:Бременост

0

30 недели - ова е колку месеци? 30-та недела: развој на фетусот

Бременоста е незаборавно време во животот на секоја жена. За овие убави девет месеци, една бремена жена доживува многу нови емоции и чувства кои ќе се паметат за цел живот. Кога станува збор за породилно отсуство, идната мајка се прашува дали 30 недели е колку месеци. Во оваа статија можете да го најдете одговорот на ова и многу други прашања за мајката и бебето во 30-тата недела од бременоста.

0

Обем на стомакот по недели од бременоста

Откако жената дознала дека е во "интересна" положба, таа треба да види лекар - гинеколог. Зошто вреди да се прави? За да го дознаете точниот период на бременост, проверете го вашиот здравствен статус и добијте информации за тоа како бебето се развива. Оние жени кои не се пријавуваат со лекар се загрозуваат себеси и нивното неродено дете.

0

Како да се носат, колку да се носат и дали да се носат завој по породувањето? Најдобар бенд по породувањето: осврти, фотографии

Терминот породување се приближува, и секоја жена почнува да се прашува како ќе се грижи за тоа што бебето ја остава својата пријатна куќа. Најчесто веднаш се сеќавам на завој по породувањето.

0

Облека за бремени жени со свои раце: идејата за создавање на стилска гардероба

Брзо растечкиот стомак бара чести промени на гардеробата. Меѓутоа, за купување на потребната количина на облека што ќе се допадне, ќе биде удобно и изработено од природни материјали, а не секоја жена може да си дозволи. И јас секогаш сакам да изгледа убаво. Одлична алтернатива за купување ќе биде облеката за бремената жена, создадена од нејзини раце.

0

Болка во градите прекина за време на бременоста - што значи ова? До колку времето боли болката?

Додека чека дете, претставникот на послаб пол се запрашани многу возбудливи прашања. Еден од нив е ефектот на развојот на фетусот врз нејзината состојба. Може ли жената на некој начин да утврди дека нешто не е во ред со бебето? Во оваа статија ќе зборуваме за време кога градите одеднаш престанале да му наштетат за време на бременоста.

0

Бактериурија во бременоста: симптоми, третман

За време на бременоста на фетусот, идната мајка е особено чувствителна на нејзината здравствена состојба. Сепак, ова не може да го спаси претставникот на послаб пол од различни патологии и болести. Често, идните мајки се соочуваат со инфекции и болести на генитоуринарниот систем. Во оваа статија ќе зборуваме за тоа што бактериуријата е во бременоста.

0

Како прават слики на абдоменот на бремените жени

Дури и пред да се роди бебето, родителите почнуваат да го обожаваат. За време на бременоста, тие размислуваат за трепетлив став кон него на различни начини. За да го фатат овој важен момент, многумина прават цртежи на стомакот.

0

Раѓањето на партнерот - да се породи заедно

Неодамна, родените на партнерите добиваат поголема популарност. Каква е улогата на мажот во процесот на раѓање на дете? Што е важно да се знае и да се биде способен за мажите кои сакаат да ја поддржат својата сопруга за време на породувањето?

0

Јаболка за време на бременост: корист и штета

Кои се корисни материи во јаболка, зошто овие плодови се толку важни за бремени жени? Како да се избере вистинското јаболко за идна мајка, и во кои случаи е подобро да се откажеш од јадење? Сето ова ќе се дискутира во оваа статија.

0

Календар за бременост

За време на бременоста кај жената, се јавува тајната на раѓањето на нов живот. Ова е неверојатен и возбудлив настан, и би сакал да знам повеќе за она што се случува сега во стомакот. Ние ќе ви кажам за тоа што е значајно 31-32 недели од бременоста.

0

Дијареа за време на бременоста во третиот триместар: причини и третман

Бременоста не е најдобро време да се разболат. Но, за жал, не секогаш се случува на таков начин, како што сакаме. Денес ќе разговараме за проблем како што е дијареа за време на бременоста. Зошто се случи ова и како да се справите со непријатниот симптом, прочитајте во нашата статија.

0

Цревни инфекции за време на бременоста: како да се лекуваат

Вирусни и бактериски болести се сметаат за доста опасни за бремени жени. Дури и баналните ладни може да предизвикаат непоправлива штета на здравјето на идната мајка и да го спречат правилниот развој на фетусот.

0

Дали е возможно да се користат малини за време на бременоста: совет на доктор

Секој знае дека бобинки, овошје и зеленчук се многу корисни. Меѓу нив е и малина која се одликува со пријатен вкус и присуство на голем број витамини и елементи во трагови. Нејзините бобинки, лисја и цвеќиња се во побарувачка кај традиционалните исцелители, бидејќи помагаат во лекувањето на разни болести. Многу жени се загрижени: дали е можно малина за време на бременоста или само ќе му наштети?

0

Полигонизам за време на бременоста: причини и ефекти

За време на бременоста, идната мајка мора да помине низ разни студии од најраното можно време. Редовно пред секој преглед, жената дава тест за крв и урина. Според овие индикатори, специјалистот го одредува здравствениот статус на попопуларниот пол. Приближно еднаш на секои три месеци, идна мајка ја посетува ултразвучната дијагностичка соба. Во текот на една ваква студија, понекогаш постои дијагноза на полихидроамниос за време на бременоста.

0

Шугање за време на бременост: опис на постапката, особено однесување и контраиндикации

Имањето дете е тешко, а понекогаш и непредвидливо време. Во текот на овој период постои зголемување на нивото на хормони во крвта, што може да доведе до активен раст на косата. Порано или подоцна доаѓа време кога веќе е тешко да се справи со отстранувањето на несаканата вегетација самостојно. Избор на метод на депилација, вреди да се запре вашето внимание да slugaring, бидејќи тоа е безбеден и природен метод за отстранување на вегетацијата.

0

Како да се раѓате брзо

Жените често не искусат најпријатни сензации во текот на бременоста: болки во долниот дел на грбот, токсикоза, поддувост. Затоа, не постои ништо изненадувачки во тоа со зголемување на времетраењето на бременоста, многу идни мајки се заинтересирани за брзо раѓање.

0

Фитнес за бремени жени

Ако жената е во позиција, мора да остане што е можно поактивна. За оваа способност за бремени жени е совршена. Во оваа статија ќе разговараат за тоа што е толку корисно, какви видови спорт можете да ги практикувате за дами во позиција, и какви вежби им требаат жените во опасен прв триместар.