Наслов:Домашни миленици

0

Ragdoll мачиња: опис на раса, карактеристики на природата и осврти

Рагдол е раса на мачки, што се уште е ретко во нашата земја, бидејќи се одгледува само во средината на минатиот век. Главниот адут на одгледувачите на овие животни е фактот што на некој начин успеале да постигнат извонредно релаксирање на мускулниот тонус, што е сосема неприфатливо за другите раси. Покрај тоа, ragdoll мачиња се многу меки и задоволни, а возрасните - целосна рамнодушност.

0

Зошто ескини се разликуваат од ескини? Сличноста и разликата меѓу хаски и хаски

Овие се неверојатно убави кучиња. Никој не може да помине рамнодушно. Но, не секој може да прави разлика помеѓу овие две благородни раси - тие навистина имаат многу заедничко. Тоа е време да дознаам како ескината е различна од хаски. За ова треба да се запознаете со карактеристиките на секоја раса.

0

Како да се отстранат болви од мачки

Како да се отстранат болви од мачки? Овој проблем е од интерес за многу сопственици на миленичиња. Во нашево време, не е премногу тешко. Произведени многу различни лекови. Ако сакате, можете да купите продавница за миленичиња или шампон за ветатетек, спреј, прав или капки.

0

Опис на расата zwergpinscher: фотографии, карактеристики и осврти

Германското мазна коса го породило две многу популарни европски раси на кучиња. Еден од нив е Доберман, кој не само што сакал аристократи, туку и љубители на борбени кучиња. Другата е, наместо тоа, мала копија од втората, која за нејзиниот минијатурен изглед беше наречена zwergpinscher ("zwerg" во германскиот превод - "dwarfish"). Ако не сте спремни да направите нов пријател, тогаш описот на расата zwergpinscher ќе биде многу корисен.

0

Кучен боксер: опис, исхрана, воспитување

Кутрешкото боксерско куче е многу пријателско дете. Сепак, стекнување на четири нозе пријател, вреди да се запамети дека појавата на куче во куќата е многу важен чекор. Таа станува нов член на семејството, барајќи одредена грижа и внимание.

0

Колку дена мачките одат на прошетка? Колку долго мачката оди прв пат?

Во оваа статија ќе зборуваме за тоа колку дена мачката шета. Периодите на estrus ќе бидат разгледани во детали, како и начинот на кој миленичето ќе се однесуваат. Има информации за тоа како да му помогнете на мачката да се справи со хормоните. Подетално - во текстот на статијата.

0

Како да предизвикам повраќање? Како да им помогнете на миленичиња во случај на труење

Донеси кученце во куќата, мора да разберете дека ова не е само голема радост, туку и огромна одговорност. Од овој момент сопственикот е целосно одговорен за неговото милениче и за неговото здравје. Во животот, често постојат непредвидени околности, така што секој сопственик мора да може да обезбеди прва помош на пријател со четири нозе. Од овој напис ќе научите како да предизвикате повраќање кај кучето.

0

Раса Нева Маскарада е мачка за оние кои ги сакаат животните со густо, убаво крзно

Дали знаете познатата раса Нева Маскарада? Оваа мачка е многу убава и интелигентна. Оваа раса е вид на сибирски со оригинална боја. Неговата историја започна уште во 1992 година.

0

Бул териер: карактер, опис, грижа и методи на обука

Бул териер е раса за која може да се каже дека имал црн ПР. Глупоста, малициозноста и агресивноста се карактеристики кои, според жителите, се својствени за овие кучиња. Луѓето забораваат дека дури и лападото може да биде опасно ако не е изработено или намерно ја расипало психата.

0

Vetclinics на Калуга: преглед на институции

Во Калуга има голем број ветеринарни клиники кои можат да обезбедат квалитетна медицинска нега. Немојте веднаш да трчате на првиот, неопходно е да дознаете кои услови постојат и какви квалификации имаат лекарите. За да го направите ова, доволно е да побарате пријатели или да ги видите критиките на Интернет. Во суштина, скоро сите клиники на Калуга врховно ги извршуваат своите должности.

0

Execan за кучиња: инструкции, опис, цена

Многу одгледувачи на кучиња знаат дека нивните миленици, како луѓето, страдаат од алергиски реакции. Тие можат да земат многу тешки форми. Оваа реакција може да се манифестира со неподнослива јадеж, кога животното пред раната ја чешла кожата.

0

Шкампи Амано - добар помошник во аквариумот

Во написот е опишан интересен жител на аквариум, како што се ракчиња Амано. Овој рак има свои уникатни карактеристики на постоење, што мора да биде земен во предвид од страна на акваристот кој одлучил да го започне.

0

Како да се хранат доилки во Њујорк? Карактеристики на раса

Њујорк - минијатурна раса на кучиња, но тоа не ги спречува да бидат енергични, добродушни, љубезни. Грижа и храна вашето домашно милениче треба да биде во право, на тоа зависи од неговото здравје. Бременоста е најважниот момент, не само за животното, туку и за неговите сопственици. Како да се хранат доилки во Њујорк? Ова е можеби најпопуларното прашање. Ние ќе се обидеме да го одговориме во статијата.

0

Најдобра храна за мачки

Најдобра храна за мачки во никој случај не е желба да се издвоите, не, ова е желбата да се грижиш за вашето домашно милениче, така што ќе го почувствува тоа. Слабата исхрана може сериозно да го оштети здравјето на животното.

0

Колку живеат Husky: зависност од содржината, воспитувањето и соодносот на кучето

Husky по природа е многу пријателско и љубезно куче. Повеќето од нив, исто така, имаат експресивни сини очи, пред шармантниот изглед кој е многу тешко да се одолее. Одгледувањето кученца од оваа раса и нивната содржина во станот се здобива со популарност, а новонастаните сопственици се повеќе се поставуваат прашања. Како да се грижи за куче? Што да се хранат? Колку живеат лушпи и како да го направат миленичето колку што е можно поблизу?

0

Домашни и изложбени фризури пуде

Пудлица ... Прекрасна, разиграна, интелигентна и извонредно елегантна куче. И ако разиграноста и генијалноста на оваа раса се видливи од првите минути, тогаш убавината и елеганцијата се прицврстени, се разбира, со фризури. Пудлицата мора редовно да се пресекува.

0

Хендлер е неопходен асистент на изложбата

Концептот на ракување се појави релативно неодамна. Денес, без куче шоу во Москва и во другите поголеми градови не можат да сторат без овие специјалисти. Ќе дознаеме кои се ракувачите, што прават и каде што можете да ја научите оваа необична професија.

0

Кои ракови јадат: правење мени за милениче

Ракчиња не се само вкусно јадење во ресторанот. Денес, нова и брзо добивајќи импулс стана опрема за аквариуми со морска вода. Како резултат на тоа, раковите станаа омилени миленичиња. Интересно и доволно интелигентно, со своевидно однесување, го привлекуваат вниманието на љубителите на подводниот свет.

0

Сфинкс раси: Дон, канадски, Санкт Петербург

Сфинкс е уникатна раса. Овие мазни мачки се фаворити за модни и уметнички личности, како и поддржувачи на духовни практики и едноставно креативни личности. Мистичните својства на сфингите се припишуваат на егзотичниот изглед и необичен карактер.

0

Кокошки пигма: раси, цени

Птичјата кокошки стануваат се почести на нашите куќи. Која е причината за оваа растечка популарност? Меѓу овие деца има декоративни и продуктивни раси на јајца и месо, кои се мали копии од големи видови.