Наслов:Деца

0

Што треба да биде притисокот кај децата? Крвен притисок: норма според староста

Грешка е да се мисли дека проблемите со артерискиот притисок се прашање за постарите луѓе. Апсолутно не! Оваа болест може да влијае на детето. Што треба да биде притисокот кај децата? И дали е многу различно од нормата на возрасно лице?

0

Третман на заби кај деца под анестезија: осврти

Порано или подоцна, секоја мајка се соочува со фактот дека детето има забоболка и итно треба да доведе до стоматолог. Многу е важно, пред посетата на клиниката, самите возрасни да се однесуваат правилно, односно да не ја влошат ситуацијата и да не го провоцираат детето да се плаши и да се вознемири. Современата медицина нуди платена, но многу ефикасна процедура - третман на забите кај деца под анестезија.

0

Шеќер со доење

По раѓањето на детето, сите мајки, додека дојат, размислуваат за нивната исхрана за да не му наштетат на своето бебе. Но, животот без слатка за повеќето девојки е едноставно нереален. Тоа може да го расипе расположението, расположението за самохрана храна, па дури и да започне депресија. Како да се биде?

0

Детски загатки во врска со летаат агарични

На возраст од 5-7 години, децата се веќе свесни за не само визуелни и очигледни слики, туку исто така сосема го препознаваат и разбираат на увото она што се зборува. Затоа, загатките за летачки агарик не можат да бидат придружени со фотографија. Иако тоа ќе биде поинтересна. Самата загатка за летање агар за деца може да биде нешто подолга и посложена.

0

Лето облекуваат игра за девојки онлајн

Сите девојчиња сакаат да се обидат да се облекуваат убава мајка, но не и сите мајки. Другите бебиња сакаат да облекуваат кукли, но не секогаш знаат како правилно да избираат чевли за да се облекуваат и блуза за да - панталони. Новата онлајн игра "Лето Облечи" може да помогне во решавањето на сите овие проблеми.

0

Мираз за новороденче во есен: што да се купи

Се разбира, кога ќе се купи мираз за новороденче, постојат постојани спорови. Некој тврдоглаво докажува дека ништо не може да се стекне однапред, но некој, напротив, е сигурен дека е подобро да се прават набавки однапред. Кога да отидете во продавница, родителите треба да одлучат. Но, приближната листа на производи за оние кои очекуваат надополнување во семејството на есен, ќе бидат како што следи.

0

Аспираторот за новороденчиња правилно ја чисти бедрата

Кога бебето има течен нос или запушен нос, мајката треба да ја исчисти носната шуплина за да му помогне на бебето да дише слободно. Впрочем, ако дишењето е тешко, детето нема да спие добро и да јаде, немирно да се однесува. За да се помогне хигиената на мала блика, беше развиен назален аспиратор за новороденчиња.

0

Таква разновидност на интерактивни играчки за девојки

Тешко е да се замисли детството без играчки. Девојките традиционално се поврзуваат со кукли, кадифени животни, куклен и мебел. Покрај тоа, родителите се повеќе се избираат интерактивни играчки за девојката. Зошто? Бидејќи интерактивни кукли и мали животни не се само премолчени придружници за игри, тоа е на некој начин соговорници и партнери. Има многу такви играчки, затоа, во рамките на овој член, само некои од нив ќе бидат разгледани.

0

Есенско утро во средната група

Во детските градинки често се вршат разни забавни активности за деца, а не поврзани со календарски празници. На пример, Денот на есента. Ова, пред сè, го зголемува интересот на децата во градинката. Есенското утро во средната група најчесто се спроведува од страна на едукатори, но некои родители исто така земаат активно учество.

0

Дали треба да го исекам детето за една година? Она што за децата се пренесува годишно

Во оваа статија сакам да зборувам за тоа дали треба да го исечете детето една година. Бидејќи ова прашање ги загрижува многу родители. Мислењата на разни специјалисти, како и популарните обреди и верувања, може да се прочитаат за сето ова во дадениот напис.

0

До која возраст треба да дојат дете

Колку долго да го доите вашето бебе? Ова прашање е важно за многу млади мајки. Но, во оваа прилика има толку многу мислења и пресуди што е многу лесно да се изгубат во нив. Неопходно е да се разгледа ова прашање подетално.

0

Детска градинка 333, Москва: адреса, историја

Во Москва, како и речиси во секој голем град на Русија, има голем број на предучилишни установи. Изградбата на нови градинки продолжува да обезбедува места за сите деца кои чекаат да бидат запишани.

0

Дизајнер електрични деца за момчиња: видови, модели

Дали сакате да му дадете на вашиот дете добар подарок? Значи дека со него било корисно и интересно да се игра? Одлична опција - дизајнерот е електричен. Во точноста на таквата аквизиција, воопшто не може да се сомневате.

0

Детска облека Тим Тим: осврти и опис

Сите шевовите на облеката на "Тим Тим" не се шиени со игла, но се заварени или заварени. Ова ни овозможува да кажеме дека водата не може да помине низ шевовите. Овој тип на споеви е особено силен и не бара употреба на игла.

0

Загатката за куче за деца

Секое дете треба да се развива според неговата возраст. Еден ден доаѓа време кога бебето станува заинтересирано за различни проблеми. Оваа статија ќе ви кажам за загатките на децата за кучето.

0

Бајка е извор на народната мудрост

Dacha приказни се однесуваат на руската орална народна уметност. Тие имаат голем број на карактеристични особини кои овозможуваат да се разликуваат меѓу другите: неколку пати повторува елементи, краток наратив, честопати не поседува посебно значење.

0

Безбедност на децата на патот - основни правила и препораки

Безбедноста на детето на пат е секако важна и релевантна тема. Дневно во билтените за вести можете да видите порака за несреќи кои вклучуваат деца. Родителите од најраната возраст треба да кажат, да ги запознаат своите деца со правилата што мора да се почитуваат на патиштата.

0

Често кивање на новороденчиња: причините и начините за нивно отстранување

Кога жената е родена со бебе, таа почнува да се грижи за секоја прилика. Значи, новоманата е загрижена за храна, спиење и здравје на трошките. Се случува новороденчето да се кива. Секоја жена станува загрижена. Причините за овој симптом ќе научите од статијата. Зошто новороденчето често кивави? Што треба да направам со ова и треба ли да одам на лекар?

0

Имаат модринки под очите на детето? Причини да барате со лекар

Ако забележите модринки под очите на детето, причините подобро е да се побараат кај педијатар. Ако новороденчето ја има само оваа особеност, тогаш кај возрасно дете, модринки може да се појават како резултат на прекумерна работа, анемија, алергии, црвени наноси и поради многу други причини.

0

Што можам да му дадам на детето за 5 месеци? Растително и овошно пире за деца

Прашањата за времето на воведување на комплементарни храни и листата на производи кои се прифатливи за секој месец имаат различни контроверзни одговори. Впрочем, пред 20-30 години, на децата им беа дадени првите јадења за возрасни во форма на капки сок во вториот и третиот месец од животот, денес е апсолутно забрането, а мандатот за запознавање со нови производи е одложен на 5-6 месеци. Некои мајки се наоѓаат во тежина и не можат да одлучат што да му дадат на детето за 5 месеци? За да се разбере оваа статија ќе ви помогне.

0

Нетрадиционален цртеж во подготвителната група на детска градинка

Во детските градинки децата се учат многу различни важни и интересни техники, што дополнително значително го поедноставуваат животот. На пример, нетрадиционалниот цртеж во подготвителната група не само што може да стане добра забава, туку и хоби, хоби во иднина.

0

Најдобрите приватни детски градинки на Белгород

Како што покажува практиката, приватните детски градинки обезбедуваат грижа за децата, образованието и подготовката за училиште не е полошо од јавните институции. Денес, таквите организации се достапни во многу руски градови. Белгород не е исклучок.

0

Како мечињата мечиња? Тајните на производство

Мечето веќе долго време престана да биде само играчка за деца. Денес, таков пријатен и пријатен пријател не е аверс да се добие возрасни девојки. Пред еден век, носечките младенчиња земаа талисмани како пилоти и авијатичари. Која е тајната на популарноста на овие играчки и што е нивната приказна? Како Месечината носи денес? Ајде да зборуваме за сето ова понатаму.

0

Безумства кај деца

Со хистерики кај децата, речиси сите родители се соочуваат. Многу од нив понекогаш го губат трпението и немаат апсолутно никаква идеја како да бидат во оваа ситуација. Затоа се поставуваат прашања за тоа што треба да направат ако детето ги забрза хистериите. Ајде да се справиме со тоа.

0

Новородено шише за бебиња: опасност или потреба

Грижата за новороденче е прилично тешка задача, особено ако бебето е првото дете. Мамките можат да се обидат, но не секогаш ги разбираат потребите на нивните трошки. Да им се помогне на родителите да дојдат до разни прилагодувања, вклучувајќи го и топлото бебе за новороденчиња. Таа ќе го загрее креветот или стомакот за време на Чолиќ. И во исто време, тоа е опасен предмет со кој треба да се постапува внимателно.

0

Како правилно да се стави бебето на градите? Едноставни совети

Доењето е процес на хранење на бебето од првите денови од неговиот живот со помош на мајчиното млеко. Се верува дека децата кои се одгледуваат природно, имаат добар имунитет, стануваат поздрави и поцврсти. Многу е важно да се утврди процесот на хранење веднаш по породувањето. Повеќето жени го разбираат ова, но тие се соочуваат со голем број проблеми. Како правилно да се стави бебето на градите?

0

Шетач Joolz и неговата неверојатна функционалност

Порано или подоцна, младите родители се соочуваат со проблемот на избор на шетач на шетач, кој мора да ги задоволи бројните важни правила. Меѓу другото, современиот дизајн, квалитетот на материјалите од кои е направен и функционалноста се важни. При изборот на модел, треба да обрнете внимание на таква достојна опција како шетач на Џолз Ден. Вториот е олицетворение на престиж и неверојатна погодност.